Matbaa Eğitim Forumu  

Geri git   Matbaa Eğitim Forumu > MATBAA EĞİTİM - BASKI ÖNCESİ > Renk Yönetimi

Renk Yönetimi Matbaa Forum - Renk Yönetimi Hakkında Herşey

Legend:   Active Tags   Preferred Tags   
Tag Cloud   (Top 25 Tags)
açık tonlar baskı baskı altı ctp dubleksleme endüstriyel baskı ipek baskı ve ctp kauçuk kazan klişe kâğıt türleri linol matbaa omüd sonlandırma teknikler termal tonal imgeler tramlar vektörler yaldız yardım çağımızın ambalajı özel bıçaklı kesim üretim

Etiketler
epple, ıso

Renk Yönetimi

Renk Yönetimi

Seçenekler Stil
Alt 27-08-2008, 23:36   #1
nermin
Caylak

nermin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0
nermin is on a distinguished road
Standart Renk Yönetimi

Renklerin bir cihazdan diğerine tanımlaması yapılırken değerlerinin değişmemesi gerekir. Sistem içerisinde çalışma tüm cihaz ve makinelerin birbirine uyumlu hale getirilerek, aynı renkleri tanımlaması ve aynı renk değerini değiştirmeksizin taşınmasını renk yönetim sistemi ile yaparız.

ISO 3664.2000-D50(5000 Kelvin) ışıklandırma standardı, Grafik ve Basım sektöründeki tüm birimlerde uygulanması gereken en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Fotoğraf stüdyoları, reklam ajansları, grafik tasarım atölyeleri ve servis bürolar da bu standartlara uymak zorundadır. Aksi takdirde Renk Yönetimi sadece matbaaların bünyesinde kalır ve tam bir basan elde edilemez.

Renk yönetim sistemi için gerekli standartları ICC (International Color Consortium) denilen bir kurum belirlemektedir. ICC profili ise cihazın kendi renk skalası (evreni, gamutu) dışında kalan renkleri tanımlaması ve en uygun biçimde oluşturması için kullanılır. Böylelikle geniş bir evrene sahip olan bir görüntü dar bir evrende en doğru şekilde tanımlanmaktadır.
nermin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-02-2009, 17:18   #2
acarseckin
Caylak

acarseckin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0
acarseckin is on a distinguished road

çok önemli bi konu aslında ama hak ettiği ilgiyi görmemiş, bu konuda bildiklerimizi paylaşırsak ülkemizdeki modernleşme mecburiyetinde olan sektörümüze büyük bi katkı olur ben şu anda bu sistemi kurmanın projelendirmesini yapıyorum açıkçası tereddütlerim var acaba aramızda bu sistemi kullanan varmı ?
Alt 02-03-2009, 22:22   #3
GUTENBERG
Kalfa

GUTENBERG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 15
GUTENBERG is on a distinguished road

Renk yönetim sistemi günümüzün olmaz ise olmazları fakat bu sistem okadar çok zarar görmüş ve bir çok işletmeyi zarara uğratmıştırki günümüzdeki matbaalar bundan hep kaçmışlardır. Bu sistemde matbaalar bir hata yapıyorlar bu sistemin kitapta yazdığını uygulamaya çalışmalarıdır.Bu sistem matbaanın müşteri fortföyüne yaptığı işlere ve personelinin bu sisteminparçası olucakmış gibi bir bütün olması şirketin yapısına göre yapılmalıdır.
GUTENBERG isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil