Matbaa Eğitim Forumu  

Geri git   Matbaa Eğitim Forumu > MATBAA EĞİTİM - BASKI ÖNCESİ > İş Akışı - Cip3/Cip4 - JDF - JMF

İş Akışı - Cip3/Cip4 - JDF - JMF Matbaa Forum - CIP4/CIP3-JDF-JMF Hakkında Haberler ve Yenilikler

Legend:   Active Tags   Preferred Tags   
Tag Cloud   (Top 9 Tags)
banyo ctp kalıp kauçuk kazan klişe merdane termal yardım

Etiketler
cip 3, cip 4, drupa, jdf, mis, ngp, xml

JDF Asla bitmeyen yolculuk

İş Akışı - Cip3/Cip4 - JDF - JMF

Seçenekler Stil
Alt 13-03-2017, 16:56   #7
webmaster
Administrator

webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 10
webmaster is on a distinguished road

Yayıncılık açısından ise denklem çok daha basit ama JDF burada tökezliyor. Yayıncılar temkinli bir türdür ve geleneksel iş akışlarına derinden bağlıdırlar. Genelde JDF uyumlu tedarik zinciri kurmanın kendi görevleri olduğuna inanmazlar. Macmillans örneğin dünya çapında yayıncılık ve matbaacılık faaliyetleri olan bir şirket olarak birçok farklı tedarikçiyle çalışmakta ancak iş yönetimi modeli dikte etmemekte bunun yerine mümkün olan en fazla esnekliğe sahip iş akışlarını tercih etmektedir. Üretim Müdürü John Peacock şu şekilde anlatıyor: “JDF, metadata bir çözüm olarak tedarikçiler tarafımızdan bizim yönümüze doğru itildi ve bu gerçekleşene kadar JDF verisi uygulamamız için bir neden yok çünkü bir amaca hizmet etmeyecek.” Gazete endüstrisinde JDF neredeyse hiç duyulmamış çünkü gazete yayıncıları kendileriyle ilgili bir konu olarak görmüyorlar.
Bir de JDF’i tek başına tercih eden şirketler var. İngiltere’de büyük bir paket baskı sonrası şirketi olan Gilchrist gibi şirketler kendi şirket içi sistemlerine önemli yatırımlar yapıyorlar. Gilchrist, günde 30Gb’den fazla veri işleyen son derece sofistike şirket içi bir üretim yönetim sistemine sahip. Gilchrist’deki IT ve altyapı destek ekipleri iş akışı izleme ve süreç otomasyon rutinlerini rahatlıkla geliştirebiliyorlar. IT Müdürü Dave Roberts’in de söylediği gibi: “JDF uyumluyuz ama olay aslında XML”.

webmaster isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-03-2017, 16:56   #8
webmaster
Administrator

webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 10
webmaster is on a distinguished road

Yenilikçi teknolojilerde insanlar genelde risk almak yerine önce gözlem yapmayı tercih ediyorlar. Tarih bu gibi örneklerle dolu. Teneke kutu 1813’de icat edildi ve ilk versiyonlarını açmak için bir çekiç kullanmak gerekiyordu çünkü metal çok kalındı. 1838’de konserve açacağı icat edildiğinde hem konserveyi hem de açacağını iyi bir şekilde karşılayacak teknolojik birikime sahiptiler ve bu malzemeler zamanla gıda endüstrisinde vazgeçilmezler arasına girdi. Aynı durum dijital iş akışları ve JDF’ler için de geçerli: bir piyasanın yeni süreçlere güvenmesi ve devrimsel teknolojileri kabul etmesi zaman alıyor ama sonunda oluyor.

Laurel Brunner, İngiltere

Kaynak:[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak Için Tiklayin...]
webmaster isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil