Matbaa Eğitim Forumu  

Geri git   Matbaa Eğitim Forumu > MATBAA EĞİTİM - GENEL > Üyelik Yardım

Üyelik Yardım Matbaa Forum - Genel Yardım, Üyelik İşlemleriyle İlgili Sorularınız

Legend:   Active Tags   Preferred Tags   
Tag Cloud   (Top 25 Tags)
baskı ciltleme ctp dubleksleme endüstriyel baskı ipek baskı ve ctp içine ek ve üzerine ek kabartma ve çukurlaştırma kazan kâğıt türleri linol matbaa merdane omüd sonlandırma teknikler termal tonal imgeler tırtıklı kenar vernikler yaldız yan kâğıtlar çağımızın ambalajı özel bıçaklı kesim üretim

Etiketler
Yok

Forumlara Resim Ekleme(Adım adım resimli anlatım.)

Üyelik Yardım

Seçenekler Stil
Alt 09-06-2008, 12:06   #1
webmaster
Administrator

webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 10
webmaster is on a distinguished road
Standart Forumlara Resim Ekleme(Adım adım resimli anlatım.)

İlk önce çekmek istediğimiz programın görüntüsünü ekrana getiriyoruz.Daha sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi klavyemizin “print screnn” tuşuna bir kere basıyoruz.

Print screen ile ekran görüntümüzü aldık şimdi bunu bir resim editörü ile açmaya geldi..Başlat>çalıştır dediğimizde karşımıza resim 2’deki gibi bir pencere geliyor.Burdaki komut satırına “mspaint.exe” yazıyoruz ve karsımıza windows’un resim editörü açılıyor.Resim editörüne bir diğer ulaşma yoluda "Başlat>programlar>donatılar>paint"dir.

Daha sonra karşımıza çıkan pencerenin üst kısmındaki menülerden “düzen>yapıştır” diyoruz veya “crlt+v” tuş kombinasyonlarını kullanarak çekmiş olduğumuz resimi resim editörüne yapıştırıyoruz.
Resmimizi ekledik resimmizi forumlara koyabilmek için bir miktar küçültmekte fayda var Peki bunu nasıl yapacağız ?
Resim editörüne yapıştırdığımız resimi küçültmek için paintimizin menülerinden "Resim>uzat ve eğ" yazısına tıklılıyoruz.

Uzat ve eğ dediğimizde aşağıdaki resimdeki ekran karşımıza geliyor
webmaster isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-06-2008, 12:10   #2
webmaster
Administrator

webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

webmaster is on a distinguished road

Burada kücültme oranını bizden yazmamızı istiyor.İstediğimiz bir oran beliyoruz.Örneğin 15 oranında kücültecek isek oradaki yatay ve dikey oranlara 85 yazıyoruz,böylece resimimiz %15 oranınca kücülmüş olacak.Deneme yanılma yolu ile istediğiniz orana getirebilirsiniz.CTRL+Z tuş kombinasyonu ile yanlış yaptığınız bir işlemi eski haline getirebilirsiniz.

Resmimizi resim editörüne yapıştırdıktan sonra şimdi dosyamızı kaydedelim.

Bütün hazırlıkları yaptık sıra oluşturmuş olduğumuz “resimimiz.jpg” dosyamızı bir resim upload sitesine atmaya ve istediğimiz forumlara ekmeye.İlk önce bu işlem için bir tane resim upload sitesi buluyoruz ben ( [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak Için Tiklayin...] ) sitesini tercih ettim sizin bildiğiniz başka upload siteleri var ise oralarıda kullanabilirsiniz..internet exploer’ımıza [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak Için Tiklayin...] adresini yazdığımızda aşağıdaki resim karşımıza gelicek.

Buradan “browse” diyoruz ve karşımıza açılan pencereden masaüstüne kaydetmiş olduğumuz resim dosyamızı gösterip “open“ diyoruz dosya yolumuzu ekledik son olarak “host it” diyoruz.Biraz bekledikten sonra site bize yeni bir sayfa açıyor foruma yazabilmemiz için gerekli internet adresini veriyor.

Son olarak resmimizi eklemek istediğimiz foruma gidiyoruz.”Cevap yaz” dedikten sonra sitenin bize vermiş olduğu adresi direk olarak cevabı yazdığımız ekrana mausumuzun sağ tuşuna tıklayıp açılan menuden “yapıştır” diyerek veya “ctrl+v” tuş kombinasyonu ile yapıştırıp ”Gönder” diyoruz.Eğer resimimizin altına yazı eklemek istiyorsak “enter” tuşu ile adresin bir altına iniyoruz ve yazıyı yazdıktan sonra “gönder” diyoruz.

Not: Yukarıda anlatılan resim ebatları küçültme ile ilgili işlemleri Photoshop, Corelpaint vb. programlarlada rahatlıkla yapabilirsiniz. Önemli olan kayıt işlemini jpg olarak ve büyük olmayan ebatlarda yapmak.
Herkese kolay gelsin.
webmaster isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-03-2017, 18:01   #3
fatihsimsek
Administrator

fatihsimsek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fatihsimsek is on a distinguished road

Artık resim ve fotoğraf gibi görsellerinizi doğrudan matbaaegitim.com a yükleyebilirsiniz. Görsel eklemek için adımlar:

1-"Cevap Yaz" a tıkladıktan sonra içeriğinize oluşturmak.
2-"Diğer Seçenekler" bölümünde yer alan "Eklentiler" kısmından "Eklenti Ekle" ye tıklamak.
3- Açılan pencereden bmp, gif, jpe, jpeg, jpg, png,formatındaki yükleyeceğiniz belgeyi seçerek, yükleye tıklayın ve işlem tamam.

Sorularınız ve daha detaylı bilgi için bu konu başlığı altına mesaj bırakabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.

Bookmarks

Seçenekler
Stil